Szklane panele w kuchni
Panele szklane w białej kuchni
Jeżeli stoją Państwo przed powyższym dylematem, to może indywidualność jako cecha główna przeważy szalę? Nowoczesna, biała kuchnia z lakierowanymi frontami wygląda czysto, nieco sterylnie. I bardzo dobrze, ponieważ higiena to podstawa. A możliwość przedstawienia swoich upodobań w estetycznej formie kusi prostotą. Zarówno zwolennicy minimalizmu, jak i estetyki geometrycznej znajdą szerokie pole do popisu. Kilka akcentów kolorystycznych potrafi dodać charakteru, kuchnia zaczyna żyć z domownikami.
Czarna kuchnia – jak nie przesadzić?
Zabudowa kuchenna w czarnej, fortepianowej czerni to ponadczasowe rozwiązanie. Poniżej kilka przykładów, jak dodać ognia. Lub machnąć szkic łączący czerń z bielą na panelu w graficznej potyczce. Czarna kuchnia potrafi zaskoczyć.
Odważne kolory w kuchni
Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje racje. Poniżej kilka przykładów przedstawiających, jak panel szklany potrafi zgrać ze sobą przestrzeń. Grafika stylizowana na fragment dzieła sztuki, lub murala czy graffiti – mimo geometrycznych form, dynamizuje wnętrze pomieszczenia. Zdecydowana zieleń frontów meblowych i blatu zeszła na drugi plan. Zmianę nastroju uzyskamy przez grafikę o jasnych, radosnych barwach – zieleń koi duszę i oczy, przestrzeń optycznie sięga nieco dalej.
Kuchnia w kolorze cyklamenowej magenty. Bardzo intensywny kolor, który możemy stonować przez delikatne kwiatki storczyków, lub odwrotnie – zgrać z kolorem mebli, i dodać żywy akcent w formie świetlistych kwiatów, w dynamicznym ujęciu. Natomiast zestawienie z panelem o ciepłych barwach późnej jesieni, dodaje całkowicie innego wymiaru.
Wąska, wysoka kuchnia
Zabudowa do sufitu wydaje się oczywista, zaś przy wysokich pomieszczeniach mamy zazwyczaj sporo miejsca, które można interesująco wykorzystać. Tutaj otwiera się szerokie pole do popisu, bo ze względu na skalę, grafika potrafi zdominować całą kuchnię. Grafika a’la Van Gogh zagarnęła całe zainteresowanie. Podobnie działa ogromne makro źdźbła, pokrytego kroplami rosy.
Całkowitą zmianę wnętrza kuchni możemy zaobserwować na grafice przypominającej rysunki naskalne lub formę języka obrazkowego, o celowo przybrudzonej fakturze. Bardzo efektowna w swojej prostocie grafika. Podobnie bezpośrednia jest widelcowa galeria – warzywny teatrzyk niemal tańczy.
Jeżeli pozwolimy sobie na jednoczesne wykorzystanie frontów meblowych jako przestrzeni do aranżacji, może okazać się, że robi się ciekawie. Geometryczne formy można dowolnie aranżować, uzyskując specyficzną dynamikę pomieszczenia. Szerokie możliwości eksperymentowania potrafią oszołomić.
Biała, matowa kuchnia
Wyczucie i powściągliwość to priorytety w białej, matowej kuchni. Można łatwo przesadzić, i zamiast interesującego wnętrza uzyskamy kuchnię przeładowaną elementami, które zamiast zainteresować – rozpraszają. Umiejętne połączenie grafiki na panelach, z korespondującą grafiką na frontach meblowych to sprawdzony przepis na udane wnętrze. Można eksperymentować, biała kuchnia to ogromna tabula rasa.
Kuchnia z wyspą
Kombinacja dużego wnętrza z sensownie rozplanowaną zabudową to marzenie, które można umiejętnie zagospodarować Kolorystyka mebli nie musi spełniać innych funkcji, poza dekoracyjną. Ciekawie dobrane kolory frontów meblowych, w połączeniu z neutralnymi blatami daje spore pole do popisu. Grafika na panelach szklanych, oprócz funkcji typowo użytkowej, pełni rolę optycznego łącznika pomiędzy poszczególnymi elementami wnętrza.
Wąska kuchnia – neutralne szarości czy żywsze kolory?
Niewielka przestrzeń przy zabudowie kuchennej to niemal zawsze udręka. Dla osób w podobnej sytuacji mamy nowe możliwości. Zestawienie spokojnych, neutralnych szarości w różnych tonacjach świetnie komponuje się z geometrycznymi motywami graficznymi. Natomiast dla osób oczekujących żywszych kolorów mamy ciekawy eksperyment kolorystyczny – kolorowa grafika z barwnymi frontami potrafi zaskoczyć. Spójne i harmonijne wnętrze zaczyna pulsować barwami.
Czarno–biała kuchnia – jak ożywić wnętrze
Kuchenna zabudowa w podstawowych kolorach – bieli i czerni daje ogromne pole do indywidualizacji. Kreskówkowy kontrast czarno–białej zabudowy można z powodzeniem rozwinąć w dowolnym kierunku, kierując się osobistymi upodobaniami. Doskonale sprawdzą się zarówno delikatne motywy kwiatowe, jak i przemyślane, abstrakcyjne formy. W przypadku niewielkiego wnętrza świetnie sprawdzi się widok, przesuwający granicę horyzontu poza obszar wyznaczony ścianami.
Pastelowa kuchnia
Wiele osób jest w teorii zwolennikami jasnych, zdecydowanych barw, lecz w zderzeniu z rzeczywistością decydują się na bezpieczne, sprawdzone zestawienia kolorystyczne. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, jak może wyglądać kuchnia w żywych barwach spoza palety kolorów, które możemy spotkać na co dzień. Jak można zaobserwować, jasne pomieszczenie zabudowane meblami w zdecydowanych kolorach może wyglądać naprawdę ciekawie, bez obaw o oczopląs. Umiejętnie dobrany panel kuchenny można efektownie dobrać do kolorów i osobistych preferencji.